Osoba z lekkim stopniem niepełnosprawności może pracować 8 godzin na dobę, czyli 40 godzin tygodniowo. W jej przypadku zabroniona jest praca z orzeczeniem o niepełnosprawności w nadgodzinach. Niezgodne z prawem jest też zatrudnianie pracownika z lekką niepełnosprawnością w porze nocnej.
Inaczej wygląda sytuacja osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Tacy pracownicy mogą pracować maksymalnie 7 godzin dziennie, czyli 35 godzin tygodniowo. Co ważne, dla takich osób 7-godzinny dzień pracy to pełen etat, tzn. pracodawca nie może tego traktować jako część etatu, gdyby tak zrobił byłoby to niezgodne z obowiązującym prawem. Takie wymagania musi spełniać lekka praca dla niepełnosprawnych.
Istnieją jednak dwie sytuacje, gdy można odejść od tej zasady nie łamiąc prawa, tzn. gdy praca polega na ochronie, monitoringu mienia i gdy pracownik sam dojdzie do wniosku, że może pracować 8 godzin dziennie. Wówczas otrzymuje na własną prośbę skierowanie do lekarza, który musi wystawić zaświadczenie zawierające informacje o tym, że dana osoba z niepełnosprawnością może pracować dłużej, niż 7 godzin na dobę.