Prawa osób niepełnosprawnych w miejscu pracy

  • Home
  • /
  • Prawa osób niepełnosprawnych w miejscu pracy

BPO Network zajmuje się pośrednictwem pracy między firmami a osobami niepełnosprawnymi, które, tak jak pozostali pracownicy, podlegają przepisom Kodeksu pracy. Osobie niepełnosprawnej w pracy dodatkowo przysługują uprawnienia, które wynikają z Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

dziewczyna na wózku inwalidzkim podczas pracy w biurze

Krótszy czas pracy - Niepełnosprawni praca z orzeczeniem umiarkowanym

Osoba z lekkim stopniem niepełnosprawności może pracować 8 godzin na dobę, czyli 40 godzin tygodniowo. W jej przypadku zabroniona jest praca z orzeczeniem o niepełnosprawności w nadgodzinach. Niezgodne z prawem jest też zatrudnianie pracownika z lekką niepełnosprawnością w porze nocnej.

Inaczej wygląda sytuacja osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Tacy pracownicy mogą pracować maksymalnie 7 godzin dziennie, czyli 35 godzin tygodniowo. Co ważne, dla takich osób 7-godzinny dzień pracy to pełen etat, tzn. pracodawca nie może tego traktować jako część etatu, gdyby tak zrobił byłoby to niezgodne z obowiązującym prawem. Takie wymagania musi spełniać lekka praca dla niepełnosprawnych.

Istnieją jednak dwie sytuacje, gdy można odejść od tej zasady nie łamiąc prawa, tzn. gdy praca polega na ochronie, monitoringu mienia i gdy pracownik sam dojdzie do wniosku, że może pracować 8 godzin dziennie. Wówczas otrzymuje na własną prośbę skierowanie do lekarza, który musi wystawić zaświadczenie zawierające informacje o tym, że dana osoba z niepełnosprawnością może pracować dłużej, niż 7 godzin na dobę.

Przerwa w pracy – dodatkowe 15 minut

Każdy pracownik niepełnosprawny ze znaczną, lekką i umiarkowaną niepełnosprawnością przysługuje dłuższa (o 15 minut) przerwa w pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy wszystkim (bez względu na stan zdrowia) przysługuje 15-minutowa przerwa co oznacza, że każdy niepełnosprawny pracownik ma prawo do 30 minut przerwy w ciągu 7-8 godzin pracy, którą może spożytkować w dowolny sposób.

niepełnosprawny podczas pracy

Ludzie

Wyznajemy filozofię, iż każdy człowiek jest skarbem. Pracując z i dla ludzi dostarczamy najlepszych pracowników dla najlepszych firm na rynku

Praca zdalna

Praca zdalna i kontraktowa w krajach zachodnich staje się normną. Ten styl pracy i rozliczania z efektów wprowadzamy z powodzeniem w BPO Network

Bezpieczeństwo

Zapewniamy całkowitą ochronę danych osobowych - wszyscy nasi pracownicy są przeszkoleni z zakresu znajomości RODO.

Kochamy naszą pracę

Czy praca może sprawiać radość?! Oczywiście! W BPO Network ludzie zaangażowani w pomoc firmom i pracownikom łączą ich ze sobą w celu odniesienia obopólnych korzyści

Urlop wypoczynkowy – dodatkowe 10 dni - Niepełnosprawny praca

Umiarkowana i znaczna niepełnosprawność oznacza dłuższy urlop wypoczynkowy. Dodatkowy urlop w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym przysługuje niezależnie, czy pracownik zatrudniony jest na chronionym czy też otwartym rynku pracy. Na dłuższy wypoczynek nie mogą liczyć pracownicy:

  • z lekkim stopniem niepełnosprawności,
  • którzy mają prawo do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów – np. sędziowie,
  • w przypadku których wymiar podstawowego urlopu wypoczynkowego przekracza 26 dni roboczych – np. nauczyciele.
niepełnosprawny podczas urlopu
puste krzesła oznaczające pracowników na urlopie

Dodatkowe płatne dni wolne - Praca niepełnosprawnych

Osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mają prawo do korzystania ze zwolnienia z pracy w wymiarze do 21 dni roboczych, pod warunkiem, że nie będzie to częściej, niż raz w roku. Dodatkowe płatne dni wolne można przeznaczyć na:

  • czas uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym – aby uzyskać zwolnienie od pracy w takim celu należy posiadać wniosek (od lekarza sprawującego opiekę nad osobą niepełnosprawną) dotyczący skierowania na turnus rehabilitacyjny; ważne jest również, aby pracownik udający się na rehabilitację wybrał taki termin, który nie spowoduje utrudnień w pracy innych osób w firmie;
  • wykonywanie badań specjalistycznych lub zabiegów usprawniających, które nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy – w tej sytuacji pracodawca może oczekiwać od pracownika udającego się na badanie udokumentowania zdarzenia.

Szukasz pacy? Sprawdź nasze oferty.