04
gru

Warto zatrudnić osobę z niepełnosprawnością, czyli o zmniejszeniu kosztów Pfron

Warto zatrudnić osobę z niepełnosprawnością, czyli o zmniejszeniu kosztów

 

Osoba z niepełnosprawnościami jest bardzo dobrym pracownikiem. Po pierwsze, zawsze chętna do pracy, nierzadko dobrze wykształcona, z nabytymi wieloma kompetencjami, zdolnościami i co teraz ogromnie istotne, jest już wdrożona do pracy zdalnej. To nie osoba roszczeniowa, której się nie chce, wręcz przeciwnie, jest bardzo szczęśliwa, że pracę otrzymała i z radością pracuje nawet więcej niż może a do tego jej zatrudnienie zmniejsza koszty jego pracy, bo pracodawca może dostać dofinansowanie do pracy osoby z niepełnosprawnością w optymalnych warunkach nawet do 3000 zł/miesięcznie. Pracodawca może się też ubiegać o dofinansowanie miejsca pracy osoby niepełnosprawnej. Do tego może być zwolniony z płacenia „kar” do PFRON. Takiego pracownika naprawdę warto zatrudnić, bo można zmniejszyć koszty pracy nawet do 100000 zł rocznie, a to nie bagatela! Same zalety!

Gdy nie bardzo wiadomo, jak się do rozliczeń zabrać, bo brakuje pomysłu na konkretne stanowisko, czyli, jakie prace mogłaby wykonywać osoba z niepełnosprawnością, albo jak uzyskać optymalne dofinansowanie, BPO Network chętnie w tym pomoże, pokieruje od A do Z wszelkimi działaniami: od znalezienia optymalnego pracownika, poprzez uzyskanie dla pracodawcy ulg za zatrudnienie tej osoby,  po zdobycie funduszy do dofinansowania miejsca pracy i – najważniejsze, bo najbardziej opłacalne – uzyskanie zwolnienia z PRFON. Będziemy koordynować zawodowe działania pracownika, nawet możemy monitorować czas pracy, badania okresowe, gdy Państwu będzie to potrzebne.

Co zrobić, by po zatrudnieniu pracownika z niepełnosprawnością rzeczywiście zminimalizować koszty pracy? BPO Network pomoże.

Wiadomo wszystkim, że pracodawca, by nie płacić „kar” do PFRON, musi zatrudniać min. 6% pracowników z niepełnosprawnością. Jeżeli do tego zatrudnia osoby ze schorzeniami szczególnymi, w zestawieniach do PFRON każdą z nich liczy jako 4 osoby z niepełnosprawnością „zwykłą”. Znaczy to, że jeśli chce zniwelować wpływ do PFRON, musi obsadzić np. 10 osób niepełnosprawnych. On równie dobrze zatrudni 2 osoby na pełny etat i jedną na pół etatu, wszystkie z niepełnosprawnością szczególną i sprawa załatwiona! Schorzenia szczególne to: choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, paraplegia, tetraplegia, hemiplegia, późne powikłania cukrzycy, ślepota lub niedowidzenie, głuchota i głuchoniemota, epilepsja, choroba AIDS, upośledzenie umysłowe, miastenia, przewlekła choroba psychiczna, zakażenie wirusem HIV. BPO wyszuka odpowiednie osoby, zweryfikuje ich wartość na rynku pracy i pomoże w zatrudnieniu ich. Przypilnuje, by ilość pracowników odpowiadała rzeczywistym potrzebom Państwa firmy.

Jeśli pracodawca będzie chciał otrzymać dofinansowanie do stanowiska pracy osoby z niepełnosprawnością specjalną, dostanie od 600 do 1200  zł więcej niż za „zwykłego” niepełnosprawnego, również pomożemy w zatrudnieniu właśnie takich pracowników. Schorzenie specjalne to nie to samo, co schorzenie szczególne, czyli szczególnie utrudniające pracę. Nie wszystkie schorzenia szczególne są schorzeniami specjalnymi, ale najczęściej specjalne są schorzeniami szczególnymi. Te informacje znajdują się zawsze na orzeczeniu o niepełnosprawności wydanym przez MOPS. Do specjalnych schorzeń zaliczamy: upośledzenie umysłowe (01U), chorobę psychiczną (02P), choroby narządu wzroku (04 O), epilepsję (06E), całościowe zaburzenia rozwojowe (12 C).

Pracodawca zawsze może otrzymać dofinansowanie do stanowiska pracy każdej osoby niepełnosprawnej, ale jest to uzależnione od stopnia niepełnosprawności i wynosi odpowiednio:

1950 zł– przy zatrudnieniu pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności

1200 zł– przy zatrudnieniu pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności

450 zł– przy zatrudnienie pracownika z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Gdy jest to jeszcze osoba ze schorzeniem specjalnym, to kwoty zwiększają się od 600 do 1200 zł (o czym wspomnieliśmy wcześniej).

Gdy wszyscy pracujemy przede wszystkim zdalnie, tym bardziej nie warto przejmować się hipotetycznymi usterkami pracownika niepełnosprawnego. On już jest przyzwyczajony do pracy zdalnej i może ewentualnie tylko pomóc w przeprofilowaniu się pozostałych pracowników na pracę zdalną. Będzie on sumiennym, dbającym o firmę pracownikiem, bo dla niego praca jest też rodzajem terapii, dzięki niej może on czuć się pełnowartościowym człowiekiem, więc też jest żarliwszym w wykonywaniu obowiązków, a niejednokrotnie kwalifikacje posiada nawet wyższe, niż sprawni pracownicy firmy. Niepełnosprawny człowiek będzie więc pełnosprawnym pracownikiem firmy! Warto o kogoś takiego się postarać, bo przynosi same korzyści a BPO Network w jego zatrudnieniu pomoże.

Dla osoby z niepełnosprawnością w ramach tak dużej pomocy dla pracodawcy jak wykonana praca, obniżony koszt zatrudnienia przysługuje dodatkowe 10dni urlopu w roku oraz skrócony czas pracy do 7h dziennie. Jest to korzyść dwustronna, bo osoba z niepełnosprawnością otrzymuje swoje przywileje zatrudnienia, a pracodawca swoje. We wszystkich tych wdrożeniach i sprawach związanych z pracownikiem, a pracodawcą może pomóc BPO Network. Jest to zespół osób niepełnosprawnych doskonale znający rynek.

BPO Network