22
sie

Tele-rekrutacja vs. Praca zdalna- czy to nierozłączne elementy? Porady i wskazówki

Wybór oferty pracy i aplikacja kandydata rodzi oczekiwanie na rozmowę kwalifikacyjną. Tradycyjnie przebiega ona w formie spotkania face to face w siedzibie Firmy. W sytuacji pracy zdalnej, rozmowa kwalifikacyjna przybiera inną formę, najczęściej jest to rozmowa telefoniczna lub wideo-rekrutacja. Fakt, że nie mamy osobistego kontaktu z rekruterem nie znaczy jednak, że rozmowa jest mniej wartościowa lub że kandydat nie ma obowiązku właściwie się do niej przygotować.

 

Porady i wskazówki jak właściwie przygotować się do tele lub wideo rekrutacji?

 

  • Jeżeli rozmowa przeprowadzana jest telefonicznie, zadbaj o to by znaleźć ciche i spokojne pomieszczenie, w którym nie będzie problemu z zasięgiem. Upewnij się czy bateria w Twoim telefonie jest wystarczająco naładowana. Jeżeli używasz trybu głośnomówiącego, dopilnuj aby Twój rozmówca nie słyszał rozmów i innych niepotrzebnych dźwięków z otoczenia, w którym przebywasz.
  • Przed rozmową warto przygotować odpowiedzi na najczęściej padające pytania np. o Twoje doświadczenie, wykształcenie czy dotychczasowe osiągniecia zawodowe. Odpowiadając staraj się przedstawić wszystkie swoje atuty i mocne strony. Nie wahaj się również mówić o swoich ograniczeniach związanych ze stanem zdrowia. Te informacje również są dla nas istotne. Jeżeli ze strony rekrutera padnie pytanie, które kompletnie Cię zaskoczy poproś o chwilę do namysłu. Jest to o wiele lepsze niż pozostawanie w ciszy, która w rozmowie telefonicznej jest o wiele bardziej krępująca niż w rozmowie w cztery oczy. Postaraj się zapanować nad stresem i ogranicz udzielanie lakonicznych odpowiedzi tj. tak, nie, chyba.. może… Pamiętaj, że im bardziej będziesz angażował się w rozmowę z rekruterem, tym korzystniejszy wizerunek siebie przedstawisz. Udzielanie rozwiniętych odpowiedzi nie tylko ułatwi komunikację z osobą rekrutującą ale będzie przede wszystkim dowodem na posiadanie przez Ciebie, szalenie pożądanych dziś, umiejętności miękkich tj. zdolności interpersonalne, umiejętność nawiązywania kontaktów oraz radzenia sobie w stresujących sytuacjach.

  • Jeżeli rozmowa przeprowadzana jest online, zadbaj o dobry stan techniczny komputera, mikrofonu i słuchawek oraz o odpowiednio naładowaną baterię. Pomieszczenie również musi być ustronne oraz odpowiednio oświetlone. Dodatkowo, rozmowa online wymaga też schludnego wyglądu oraz odpowiedniego stroju. W tym aspekcie nie różni się to w zasadzie od tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej, na którą raczej nie pojawiamy się w pidżamie lub dresie. Podczas rozmowy online nie zapominajmy o mimice twarzy i gestach, które są widoczne w kamerze.  Wideo-rekrutacja jest najbardziej zbliżoną formą do tradycyjnej rozmowy rekrutacyjnej. W ten sam sposób odzwierciedla emocje i stres jaki towarzyszy kandydatom.

 

My, rekruterzy BPO Network staramy się, aby przeprowadzane przez nas tele-rekrutacje przebiegały w atmosferze sprzyjającej nawiązywaniu kontaktu i rozmowie.  Zachęcamy również Was kandydatów do jak najszerszej współpracy z nami podczas rozmowy i przede wszystkim do tego, aby się jej nie bać. Naszym celem jest pomoc w znalezieniu najbardziej odpowiadającej oferty dla każdego z Was uwzględniając przy tym potrzeby i wymogi pracodawcy.

 

Aneta Wrobel

Specjalista ds. rekrutacji

BPO Network