19
mar

Praca zdalna w czasach zarazy (poradnik dla przedsiębiorców)

Praca zdalna w czasach zarazy (poradnik dla przedsiębiorców)

Epidemia zatacza coraz szersze kręgi, więc kto może, stara się ograniczyć wszelkie kontakty. Część z nas najchętniej pozostałaby w domu, z którego trzeba ruszyć się do pracy. Ale pracować w większości zawodów możemy zdalnie, przynajmniej przez pewien czas. Można ustalić dyżury w urzędach, bankach, biurach, placówkach oświatowych,  a część pracy wykonywać z domu. Niemożliwe do takiej pracy są jedynie wszelkie sprawy interwencyjne, gdzie konieczna jest osobista obecność. W czasach powszechnej cyfryzacji praca zdalna jest jak najbardziej wykonalna w praktyce.

BPO Network pomoże w takiej organizacji pracy, by każdy i pracodawca, i pracownik byli z przebiegu i efektów pracy zadowoleni.

Konfederacja Leviatan, której przewodniczy Henryka Bochniarz, przygotowała przewodnik dla pracodawców w czasach korona wirusa, ale ponieważ jest dostępny w Internecie,nie będziemy go streszczać, bo dotyczy przede wszystkim działań stacjonarnych.

Wioletta Żukowska-Czapicka, ekspert Pracodawców ds. prawa pracy stwierdziła dla PAP, że jedynym rozsądnym wyjściem jest zastosowanie pracy zdalnej przewidzianej w specustawie. „Nie jest jednak – powiedziała Żukowska-Czapicka – jasne, czy praca zdalna jest tożsama z telepracą uregulowaną w Kodeksie pracy i czy wymaga realizacji obowiązków tam przewidzianych, chociażby z zakresu BHP”.

My zajmiemy się monitorowaniem czasu pracy Państwa pracowników, ułożymy plan takiej pracy, przeszkolimy pracowników, jak mają korzystać z dostępnych online form pracy, by była ona wykonywana w sposób zarówno kompetentny, jak i sprawny oraz przeprowadzimy wszelkie kursy BHP czy z zakresu RODO konieczne w pracy zdalnej. Przygotujemy też wersję BHP dla rodziców pracujących zdalnie w domu, którzy jednocześnie opiekują się dziećmi w wieku szkolnym.

Możemy pomóc jako dodatkowa infolinia działająca w okresie tzw. szczytów zakupowych, zwiększenia reklamacji, pytań o asortyment itp. Gdy większość pracowników na infolinii będzie chora, my możemy czasowo zapełnić tę lukę, podsyłając Państwu przeszkolonych ludzi. Wiadomo, że zatrudniony przez Państwa firmę jeden konsultant to za mało w czasach wzmożonego ruchu online. My proponujemy dodatkowych, przeszkolonych pracowników. Pomożemy też przygotować takie procedury, by i Państwo, i klient byli zadowoleni z rozwiązań. Wiadomo, że rodzaj problemów, z którymi będą się zgłaszać do Państwa klienci, nieco się zmieni. My przygotujemy pisemnie takie formy odpowiedzi na ewentualne pytania klientów, że i Państwa firma, i klienci najmniej na tym stracą. Dotyczy to takich form pytań, jak sposób zwracania towaru, anulowanie rezerwacji (już po wpłaceniu przez klienta zaliczki za pokój w hotelu), zmianę terminu wizyty u lekarza czy w salonie fryzjerskim, terminów otwarcia lokalu itp.

Wiele zakładów pracy przechodzi na pracę zdalną i my pomożemy im w bezpieczny sposób to zrobić, dołączając do ich ekipy przeszkolonego już pracownika, który z chęcią pokieruje zdalnie zespołem do momentu, gdy pracownicy będą w stanie sprawnie zdalnie wykonywać swoje obowiązki.

Na koniec napiszę, co możemy zrobić, by przez pewien czas firma funkcjonowała przede wszystkim w Internecie i jak technicznie możemy do tego tematu podejść. Nie podchodźmy do pracy zdalnej od razu z niechęcią, bo może się okazać, że właśnie teraz zdobędziesz nie tylko nowe umiejętności, ale Twój biznes ruszy jeszcze szybkiej i będziesz właśnie od teraz korzystać z wielu udogodnień wynikających z takiej formy pracy.

Najłatwiej jest przenieść pracę biurową na pracę zdalną i komunikować się wyłącznie zdalnie z klientami. Gdy naszą profesją jest edukacja, również możemy przenieść do Internetu za pomocą webinar’ów swoje wykłady. Możemy też prowadzić lekcje przez Skype, a w ostateczności używając wyłącznie tradycyjnej poczty, przesyłać wykłady i polecenia zadań do wykonania młodzieży, która w odpowiedzi prześle wypełnione ćwiczenia, wypracowanie, prezentację itd.

Wszelkie porady prawne, ekonomiczne, terapeutyczne, nawet zdrowotne można przenieść do online, wykonując je za pomocą choćby Skype.

Gdy prowadzimy sklep stacjonarny, dodajemy do niego opcję online i możemy obsługą albo zajmować się osobiście, lub zlecić wysyłanie asortymentu któremuś z magazynów.

Jeśli tworzymy sami jakieś produkty, zamieniamy pracę stacjonarną na pracę chałupniczą i zlecamy wykonanie produktów swoim pracownikom w zaciszu domowym. Kurier może przewieźć zrobione elementy do kolejnej osoby a w końcowym efekcie dostarczyć do magazynu i klienta.

Freelancerzy od dawna wykonują usługi czy przygotowują produkty w zaciszu domowym i właśnie praca freelancera jest teraz jak najbardziej pożądana. Bo nie tylko musimy sprzedawać produkty fizyczne, ale pracując w branży cukierniczej, możemy nagrać kurs, jak upiec np. sernik czy chleb i w czasach gdy wiele osób jest uziemionych na kwarantannie w domu, część z nich chętnie kupi ten kurs, by mieć świeże pieczywo. Możemy też wspólnie z właścicielem hurtowni spożywczej stworzyć listę materiałów do danego przepisu i też je wysyłać klientom razem z linkiem do kursu. Możemy też zrobić kurs internetowy dla osób chcących w przyszłości prowadzić internetowo jakiś biznes i pokazać im lifehacki lub kurs „jak zostać cukiernikiem”. To wcale nie znaczy, że stracicie klientów, wręcz przeciwnie, pokażecie, że robicie coś ekstra i dzielicie się swoją wiedzą, więc po epidemii napłyną do was klienci chętni zamówić u Was dobry tort urodzinowy, świetną imprezę itd.

           Bpo Network