18
sty

Nowy rok, nowa ja

Nowy rok, nowa ja

 

Czujesz, że czegoś Ci brakuje? Jesteś niezadowolony/a z jakości swojego życia? Uważasz, że stać Cię na coś więcej? Jeśli Twoja odpowiedź na te pytania jest twierdząca, to nadejście nowego roku jest doskonałą okazją do zrobienia czegoś, by to zmienić.

Zazwyczaj w tym okresie formułujemy postanowienia noworoczne. Czasem jest to nowa dieta, czasem rzucenie palenia czy innego nałogu albo rozpoczęcie uprawiania jakiegoś sportu czy zmiana koloru włosów/fryzury. Czemu więc nie pomyśleć o podjęciu lub zmianie pracy?

Jako osoby niepełnosprawne jesteśmy szczególną grupą na rynku pracy. Bardzo wielu z nas posiada ogromny potencjał, mnóstwo umiejętności, które są przydatne w miejscu zatrudnienia. Niekiedy zdarza się, że te cechy są uśpione, jakby schowane pod płaszczykiem obaw i niepewności siebie. Nie jesteśmy przekonani, czy sobie poradzimy w nowym otoczeniu i wśród nieznanych ludzi. Warto przypomnieć w tym miejscu, że pracodawcy mają korzyści z zatrudniania nas ze względu na możliwość dofinansowania z PFRON kosztów pensji czy dostosowania naszego miejsca pracy. Jednak nie tylko kwestie ekonomiczne są naszym atutem. Możemy być zatem bardzo atrakcyjni na tym polu. Tylko musimy w siebie uwierzyć.

Warto spróbować czegoś nowego, by przekonać się czy dana zmiana wyjdzie nam na dobre. Jednak trzeba zrobić ten pierwszy krok…

Przede wszystkim, moim zdaniem, najważniejsze jest uwierzenie w siebie, o czym wspomniałam już wcześniej. Spójrz w lustro i powiedz sobie: „Przecież dam sobie radę, jestem wartościowym człowiekiem, pracowitym,  pełnym potencjału i możliwości.” Twoje życie, jego jakość zależy tylko od Ciebie! Pamiętaj o tym! Nic samo się nie zrobi. Nie bój się więc i zrób ten pierwszy krok i zacznij działać.

Czasem dopiero w czasie przeglądania ofert i badania rynku, przekonujemy się, czego tak naprawdę chcemy, w czym czujemy się dobrze. Jeśli więc, nie masz pracy i nie wiesz, co chciałbyś robić, nie martw się tym. Powinno to przyjść z czasem, gdy spróbujesz i nabierzesz doświadczenia. Tak samo, gdy masz już pracę, ale nie jesteś do końca usatysfakcjonowany, ale nie wiesz, na jaką chciałbyś ją zmienić – poszukaj, a z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Nie ma oczywiście gwarancji, czy pierwsza albo nowa praca dadzą Ci to, czego oczekujesz, ale warto próbować do skutku.

Mogę to potwierdzić własnym przykładzie. Dopiero po przepracowaniu kilku lat, zrozumiałam, co chciałabym robić; co daje mi największą satysfakcję. Zatem powtórzę – nie martw się, jeśli jeszcze nie wiesz, gdzie chciałbyś pracować.

Mieszkasz w małej miejscowość albo masz problemy z przemieszczaniem się i to jest dla Ciebie bariera w podjęciu pracy? Może warto pomyśleć o pracy zdalnej? W dobie wszechobecnych udogodnień technologicznych, gdy prawie każdy ma w domu Internet, nie jest to żaden problem. Nie wychodząc z domu, możesz pracować zdalnie i czerpać z tego satysfakcję. Praca zdalna jest bardzo wygodną formą zatrudnienia. Nie tracimy cennego czasu na dojazd do miejsca pracy. Poza tym możemy, w domowym zaciszu, skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków, bez rozmawiających w naszym pokoju współpracowników (jak to często bywa, np. w biurze) i ogólnego harmideru, towarzyszącego wspólnej pracy na określonej przestrzeni.

Poza tym możemy w przerwie pić kawę z własnego ekspresu. Ta drobnostka dla mnie akurat jest dość ważna, bo jako „kawoholik” jestem dość wybredna i w niewielu miejscach kawa mi naprawdę smakuje. 😊 Z perspektywy prawie 3 lat (brakuje 1 miesiąca) pracy zdalnej, muszę przyznać, że jest to bardzo korzystna forma. Polecam. 😊

W rozmowach ze znajomymi, którzy, tak jak ja, są osobami niepełnosprawnymi, czasem pojawia się temat renty i tego, czy możemy pracować, mimo jej pobierania. Na szczęście przekonanie, że nie wolno nam podejmować zatrudnienia zdarza się najczęściej u osób starszych, np. z pokolenia moich rodziców. Młodzi z reguły wiedzą, że to mit i, że mogą pracować, tylko istnieje limit dochodu, jakiego nie należy przekroczyć. Jeśli więc masz rentę, nie obawiaj się jej utraty! Możesz pracować i nie stracisz ani złotówki. Musisz pilnować tylko, by nie zarobić więcej, niż określa limit dochodu. Najlepiej sprawdzać go sobie co kwartał na stronie ZUS, bo w takich odstępach limity te ulegają dobrym zmianom.

Nie jesteś sam! Na rynku jest wiele agencji pośrednictwa pracy, których oferta skierowana jest do osób niepełnosprawnych, w różnym stopniu i z różnych przyczyn. Ludzie tam zatrudnieni pomogą Ci znaleźć coś dla siebie, rozpocząć drogę zawodową albo zmodyfikować już obecną. Pracują tam profesjonaliści, którzy będą Cię wspierać na każdym etapie procesu poszukiwania/zmiany pracy. Zajmą się oni wszystkimi formalnościami, a Ty musisz tylko im na to pozwolić.

Wyślij swoje cv i bądź gotowy na zmiany! 😊

Nowy rok to nowe możliwości. Perspektywa zmiany dającej nowe spojrzenie na swoje życie – to coś, o czym warto pomyśleć, a potem to zrealizować.

Sylwia Ziarnik