16
wrz

Nie poddawaj się szukając pracy!

Czy jesteś osobą szukającą pracy? Masz już swój wymarzony zawód? A może szukasz pracy na jakimkolwiek stanowisku i wciąż nie możesz znaleźć , bo każdy z potencjalnych pracodawców oczekuje czegoś, czego nie możesz im zaoferować?

Problem ze znalezieniem pracy jest zjawiskiem dość częstym. Może on się wiązać z dużą ilością stresu i obaw, ponieważ trudno jest zapewnić sobie chociażby podstawowe środki do życia bez źródła dochodu. A gdy do tego problemu dochodzi także presja społeczna, pod którą osoby bezrobotne czują się zmuszone do natychmiastowego podjęcia pracy, stres staje się silniejszy. U jednych może się on stać źródłem motywacji, a u innych wręcz przeciwnie – zniechęca do działania i wprawia w poczucie bezsilności. Ono z kolei zmienia się w rezygnację, która przechodzi potem w wewnętrzny opór.

Czy istnieje wobec tego sposób na to, żeby pokonać problem ze znalezieniem pracy?

 

Jeśli już próbowałeś, lub nadal usiłujesz znaleźć pracę, to na pewno zostawiłeś w kilku firmach swoje CV. Być może potencjalny pracodawca odrzucił Twoją aplikację, lub po prostu nie skontaktował się z Tobą, aby poinformować Cię, że jest zainteresowany współpracą. Zamiast uznać to za swoją porażkę, skoncentruj się raczej na dalszym poszukiwaniu. Pomyśl sobie, że skoro nie możesz pracować w tej firmie, do której akurat wysłałeś CV, to może właśnie dobrze się stało. Potraktuj to jako prezent od losu. Kto wie? Może po prostu tak miało być? A nóż może się okaże, że w kolejnej firmie dostaniesz umowę na lepszych warunkach, albo znajdziesz pracę na stanowisku, które znacznie bardziej będzie odpowiadało Twoim kwalifikacjom? Nie daj sobie wmówić, że potencjalny pracodawca nie zainteresował się współpracą z Tobą dlatego, że do niczego się nie nadajesz. Popracuj nad swoim CV, napisz list motywacyjny, a jeśli już masz, przeczytaj go dokładnie. Pozwoli Ci to skoncentrować się na Twoich mocnych stronach. Wzmacniaj je poprzez opowiadanie o nich podczas rozmów kwalifikacyjnych. Pracodawcy doceniają kandydatów, którzy są świadomi swoich umiejętności, oraz cech charakteru, które sprzyjają byciu dobrym pracownikiem.

Szukając pracy musisz liczyć się z tym, że nie każda rozmowa kwalifikacyjna zakończy się sukcesem. Traktuj takie sytuacje jako kolejne doświadczenia, które w przyszłości mogą okazać się bardzo cenne. Przeanalizuj przebieg swojej ostatniej rozmowy o pracę, po czym spróbuj zastanowić się, nad czym warto byłoby popracować, aby lepiej wypaść na kolejnym tego typu spotkaniu. Pomogą Ci w tym filmy wideo, które są dostępne w Internecie. Znajdziesz je bez problemu, wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę zapytanie: „Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?”. Dzięki takim poradnikom nie tylko uświadomisz sobie nad czym powinieneś jeszcze popracować, lecz także zyskasz potwierdzenie, że oprócz błędów były też rzeczy,, w których dobrze wypadłeś. Pamiętaj o nich, aby powtórzyć je następnym razem.

Jeśli odkryjesz, że największą przeszkodą dla ciebie jest stres, poproś o pomoc bliską osobę. Odegrajcie razem krótką scenkę rozmowy o pracę, w której Twój przyjaciel wcieli się w rolę pracodawcy. Możecie powtórzyć ją kilkakrotnie, żebyś opanował do perfekcji wszystkie ważne kwestie. Dzięki temu odkryjesz, że prawdziwa rozmowa z pracodawcą to już dla Ciebie tylko formalność.

 

Szukanie pracy nie należy do łatwych rzeczy, ponieważ wymaga dużego zaangażowania, wytrwałości, oraz cierpliwości. Rozpoczynając ten proces weź pod uwagę, że może Ci się to udać za pierwszym, ale równie dobrze za piątym, czy dziesiątym razem. Frustracja jest w takiej sytuacji uczuciem naturalnym, więc daj sobie chwilę, żeby przeżyć ją po niepowodzeniu, aby nie kumulować w sobie negatywnych emocji. Pamiętaj jednak, żeby zbyt długo w niej nie pozostawać, ponieważ może przerodzić się w złe samopoczucie psychiczne. Staraj się przekłuć swoje rozczarowanie w coś dobrego – na przykład w rozwój osobisty.

Nie poddawaj się szukając pracy, bo w tym właśnie tkwi klucz do sukcesu!