21
lip

Jak zwalczyć strach przed ryzykiem podjęcia pracy na nowym stanowisku?

Jeśli masz już swoją wymarzoną pracę, to na pewno jesteś do niej przywiązany i przyzwyczajony. To zupełnie normalne, ponieważ przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Poza tym z pewnością opanowałeś już do perfekcji wykonywanie swoich obowiązków i być może stały się one dla Ciebie nie tylko łatwe, lecz także na swój sposób przyjemne. A to dlatego, że znasz je dobrze i podczas pracy pewnie się czujesz. Zdarzają się jednak w życiu sytuacje, że musisz zrezygnować z pracy na dotychczasowym stanowisku. Powodem może być kryzys w firmie, zmiana Twojego stanu zdrowia, otrzymany przez Ciebie awans, lub jakaś sytuacja losowa, której nigdy byś się nie spodziewał. Jeżeli jesteś osobą, która lubi wyzwania i żadne zmiany nie stanowią dla Ciebie problemu, wówczas szybko zdobędziesz nowe umiejętności, zawrzesz nowe znajomości i najprawdopodobniej polubisz swoją nową pracę.

Niektóre osoby jednak mają kłopot z zaadaptowaniem się do nowej sytuacji. Czują  wiele różnych obaw na przykład, że nie dadzą rady nauczyć się nowych obowiązków, będą się czuły samotne, bo nie znają członków zespołu, z którym mają pracować i jeszcze wiele różnych innych lęków, czasem bardziej, a czasem mniej uzasadnionych. Czy istnieje zatem jakiś sposób, żeby pokonać strach przed ryzykiem podjęcia pracy na nowym stanowisku?

Ryzyko zmiany zarówno stanowiska, jak i pracodawcy istnieje zawsze. To od Ciebie będzie zależało, jak nastawisz się do tych zmian i jak do nich podejdziesz. Strach jest niewątpliwie rzeczą naturalną, gdy w życiu dokonują się jakiekolwiek zmiany, ale ważne jest to, żebyś to Ty panował nad strachem, a nie strach nad Tobą. W tym drugim przypadku trudności okażą się znacznie większe, niż być powinny, ponieważ strach będzie Cię dekoncentrował zaprzątając wszystkie Twoje myśli. Wówczas zamiast skupiać się na wykonywaniu swoich obowiązków myślisz o tym, jak bardzo Cię przeraża nowa sytuacja. Wpływa to również niestety na Twój nastrój, więc jesteś spięty i  poddenerwowany, ponieważ masz poczucie, że nic Ci nie wychodzi tak jak powinno. Strach nie sprzyja także zawieraniu nowych znajomości, bo sprawia, że albo nie uśmiechasz się wcale, albo robisz to nerwowo i sztucznie. Stwarzasz wówczas wrażenie raczej negatywne, niż pozytywne. Również Twój przełożony inaczej postrzegałby Cię, gdyby na Twojej twarzy zawsze gościł uśmiech, ponieważ ludzie zazwyczaj lgną do osób, które się uśmiechają.

Na szczęście strach przed ryzykiem podjęcia nowej pracy nie jest przeciwnikiem, którego nie da się pokonać. Zwalczysz go pozytywnym nastawieniem, otwartością na zmiany i nowe rzeczy i oczywiście uśmiechem. Bez tego nie tylko pogorszy się jakość Twojej pracy, lecz także funkcjonowania i samopoczucia.

Gdy ogarnia Cię strach, pomocne może się okazać również wsparcie od bliskich osób. Jest ono niezwykle ważne i cenne w trudnych chwilach, bo dodaje sił w walce ze strachem, oraz innymi uczuciami, których nie chcemy doświadczać.

Jeśli jednak wolisz porozmawiać o swoich problemach z obcą sobą, która potraktuje Twoją sprawę w sposób zawodowy i profesjonalny, skorzystaj z porady psychologicznej, albo umów się na rozmowę z Coachem. Psycholog podpowie Ci, jak możesz sobie radzić ze stresem, strachem, oraz podobnymi uczuciami, a Coach zmotywuje Cię do działania i doda wiary w siebie. Możesz także skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, który pomoże Ci określić Twoje predyspozycje i dobrać najbardziej odpowiadające im stanowisko pracy.

Czy wiesz już, który sposób na zwalczanie strachu przed ryzykiem podjęcia pracy na nowym stanowisku byłby dla Ciebie najlepszy?

 

Skoro rozpocząłeś już swoją przygodę w karierze zawodowej, pamiętaj, że zawsze warto jest liczyć się z tym, że cały czas istnieje ryzyko, że będziesz musiał podjąć pracę na nowym stanowisku. Owszem, zdarzają się przypadki, gdy pracownik rozpoczyna prace jako młoda osoba w firmie, w której zostaje aż do emerytury i nie zmienia przy tym stanowiska pracy, ale takie sytuacje mają miejsce raczej dość rzadko. Unikaj jednak martwienia się na zapas o to, co się stanie, kiedy będę musiał podjąć pracę na nowym stanowisku. A może kiedyś przyjdzie taki dzień, kiedy Ty sam będziesz chciał spróbować czegoś nowego?

Prawda jest taka, że życie pisze różne scenariusze, które z początku wydają się dość ponure, a dopiero z czasem okazuje się, że duża ich część kończy się happy endem. Twoja walka ze strachem również może zakończyć się szczęśliwie i wówczas odniesiesz sukces.