24
maj

Doskonalimy się w czasie pandemii

Doskonalimy się w czasie pandemii

Każdą chwilę możemy wykorzystać na produktywną pracę. Należy tylko ustalić priorytety, ocenić obecną sytuację na rynku i dostosowując się do okoliczności, działać.

Praca zdalna to praca wymagająca samodzielnej inicjatywy i odpowiednich kompetencji. Możemy właśnie teraz, gdy zmuszeni jesteśmy do spędzania czasu w samotności, szkolić się internetowo i czegoś się nauczyć, by nie stracić cennego czasu na bezproduktywne gapienie się w ekran.

 

Nauka języka obcego

 

Nawet gdy nie jesteśmy mistrzami konwersacji po angielsku, możemy oglądać filmy z wyłączonym trybem tłumacza. Może na początku nie będzie to komfortowe, ale szybko przyzwyczaimy się do ruszających się obrazków i połączymy je z tym, co mówią bohaterowie filmu lub – jeszcze lepiej – serialu.

Drugi sposób to wchodzenie na You Tube i oglądanie lekcji uczących języka. Chcącym doskonalić angielski polecam zabawne filmiki z serii Po cudzemu, w których Arlena Witt wyjaśnia w zabawny sposób niuanse – i nie tylko – języka wyspiarzy.

Można znaleźć lekcje języków, np. hiszpańskiego, włoskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego, nawet czeskiego. Wszystkie są inspirujące.

No i bądźmy szczerzy, każdy z nas ma podręcznik do języka obcego, którego kiedyś chciał się nauczyć, a może nawet płytkę CD… Sięgnijmy po to, a odgonimy nudę i złe myśli, do tego będziemy szwargotać w wymarzonym języku i zrozumiemy słowa ulubionej piosenki.

 

Nauka Excela

 

Bardzo przydatna umiejętność, zwłaszcza w pracy zdalnej. Na You Tubie dostępnych jest kilka bezpłatnych kursów dla początkujących i jeden dla średniozaawansowanych. Dla zupełnie zielonych są naprawdę dobre. Gdy jesteśmy bardziej zaawansowani, możemy sobie nabyte już umiejętności utrwalić lub poszukać w necie pojedynczych lekcji Excela dla zaawansowanych.

 

Corel, Picasa lub inne programy graficzne

 

Warto poznać przynajmniej podstawy jednego z nich, bo nie wiadomo, kiedy będziemy zmuszeni do przygotowania wizualizacji jakiegoś projektu. Gdy jesteśmy zupełnie zieloni, warto znowu zajrzeć na You Tube. Tam są bezpłatne lekcje dla początkujących i średniozaawansowanych. Polecam kurs Corela i „rysowanie” samolotu – na tym przykładzie można się naprawdę wiele nauczyć.

 

Kurs fotografowania

 

Żyjemy w kulturze obrazkowej, więc nie ma się co dziwić, że chcemy, by zdjęcia wrzucane przez nas na Social Media były jak najlepsze. Gdy nie stać nas na wykupienie profesjonalnego kursu, możemy choć obejrzeć sobie lekcje, które znajdziemy na różnych stronach , np. fotografię produktową tłumaczą nieźle rękodzielniczki na stronach, www.biznesbezcukru.pl  (świetna Marisella), Oplotki.pl, Skarbyewy.pl czy inne. Dobre, choć już płatne kursy fotograficzne prowadzi właśnie Marisella oraz Agnieszka Werecha-Osińska z www.fotodokwadratu.pl

 

Nauka przedsiębiorczości

 

Jest wiele płatnych kursów traktujących o rozwoju własnej firmy online. One zwykle są płatne i dla zwykłego człowieka dość drogie, żeby nie stwierdzić, bardzo drogie, ale gdy poszukamy, znajdziemy też dużo informacji o rozwoju firmy przez Social Media czy w ogóle rozwijaniu swojej działalności w Internecie. Takich kursów jest naprawdę wiele i prowadzą je również kompetentne osoby. Przed ostatecznym podjęciem decyzji o zakupie kursu, proponuję zapisać się na bezpłatny webinar oraz poczytać bloga wybranej osoby. Nie tylko ze względu na zawartość merytoryczną, również na osobowość prowadzącego kurs. Nie każdy dogada się z każdym i to, co dla jednego będzie wyjątkowe, drugi uzna za płytkie. Osobowości mentora i ucznia muszą się zgrać.

 

Robimy stronę www.

 

Dla osób zaawansowanych komputerowo. Możemy nauczyć się robienia stron internetowych.  Niestety nie znalazłam nigdzie bezpłatnych szkoleń. Tu za naukę trzeba zapłacić. Niekiedy dość dużo. Jedynie Ola Gościniak na stronie www.jesteminteraktywna.pl  wyjaśnia zawiłości nie tyle tworzenia stron internetowych, ale wszelkich związanych z prowadzeniem takich stron zawiłości. Czasem, niestety coraz rzadziej, Ola robi wprowadzenie do kursu za darmo. Jest to trzydniowe wyzwanie, którego celem jest zachęcenie ludzi do kupienia kursu WordPress. Gdy przesłuchamy taki webinar szczególnie dokładnie i jesteśmy już trochę zaawansowani w  rozwijaniu stron, prawdopodobnie uda nam się stworzyć własną www od podstaw. Kursy WordPress, tworzone na bazie kursu Oli, niekiedy można kupić u kogoś innego za 100zł. Ola oferuje kurs online kilkakrotnie droższy, ale wart swojej ceny. Do tego są różne gratisy i gdy akurat nie ma promocji, warto poczekać te kilka tygodni, by załapać się na którąś z promocji, bo zwykle jest to ok. 20% mniej.

 

Kursy samorozwojowe

 

To też jest wyjście. Można nauczyć się zarządzania sobą w czasie (zab. www.paniswojegoczasu.pl), gdzie oprócz nauki planu dnia i wpływu psychiki na „nie chce mi się” otrzymamy info o niektórych działaniach biznesowych online oraz o tym, jak realizować duże projekty a także podnieść swoją samoocenę (różne webinary psychologiczne czy prowadzone przez couchów).

Można nauczyć się pisać profesjonalne CV i przygotować dobrze do rozmowy kwalifikacyjnej (zob. www.pracuj.pl  i inne).

Każdemu z nas przyda się łyk wiedzy prawnej nie tylko dotyczącej rozwoju biznesu, ale w ogóle praw i obowiązków pracownika, elementów prawa autorskiego, RODO itp. Świetnie to tłumaczy Wojciech Wawrzak na swojej stronie prakreacja/prawo dla kreatywnych (www.prakreacja.pl).

Komu nie przyda się umiejętność oszczędzania pieniędzy, zwłaszcza w obecnym czasie? Dlatego zajrzyjmy na bloga Michała Szafrańskiego www.jakoszczedzacpieniadze.pl ten blog polecam szczególnie, bo Michał pokazał, jak żyć uczciwie w świecie nieuczciwej konkurencji, jak sobie radzić w przeciwnościami losu, jak realizować swoje, nie tylko materialne cele i pozostać sobą, no i jak oszczędzać rozsądnie, nie torturując się zbytnio.

 

Marketing internetowy i e-biznes

 

Dość popularny w ostatnim czasie sposób na zmianę stacjonarnej pracy na zdalną. O tym, jak wdrożyć zmiany, dobre bezpłatne blogi prowadzą i oferują płatne kursy Ula Pheleps (niestety, coraz rzadziej), Kasia Pszonicka, Artur Jabłoński, Jason Hunt i inni. Warto też sięgnąć do tekstów anglojęzycznych, np. Sigrun (MBA SOMBA). Przyda się też zainteresowanie zasięgami i statystyką w Internecie, o których zabawnie i przekonująco opowiada Janina Bąk (janinadaily.com).

 

Copywriting

 

Kolejna fajna umiejętność. Jest dość dużo filmików, artykułów na blogach nie tylko o tym, jak pisać, by nas czytano, ale też jakie treści umieszczać na blogu czy facebooku, by były interesujące dla potencjalnego odbiorcy. Są też cykle o byciu autentycznym w sieci, o budowaniu zainteresowania nowym produktem itp. Ciekawe artykuły umieszczają w sieci Anna Piwowarska, która napisała też książkę pt. Autentyczność przyciąga. Jak budować swoją markę w prawdziwym i autentycznym przekazie, wspomniany wcześniej Artur Jabłoński: Jak pisać, żeby chcieli czytać i kupować. Copywriting&Webwriting, Paweł Tkaczyk, Narratologia. Umiejętność opowiadania historii tkwi w tobie od zawsze. Opanuj ją i rozwiń. Wszyscy ci autorzy mają swoje strony internetowe, na których rozszerzają przedstawioną w książkach wiedzę.

Na koniec wspomnę o dwóch dwie jakże pouczających pozycjach: Anny Miołk, Skuteczne Social Media o tym, jak robić pieniądze na pracy w Social Media oraz drugiej, już o charakterze przestrogi przed smartfonizacją: Wyloguj swój mózg szwedzkiego psychiatry Hansena Andersa, który twierdzi, że wystarczy na dwie godziny wyłączyć telefon, by zredukować stres, poprawić zdrowie i relacje z bliskimi. Jakie to obiecujące!

 

Forma fizyczna

 

Może to nie jest z punktu widzenia pracodawcy priorytet, ale z naszej perspektywy, chciałoby się powiedzieć kanapy, na której zalegliśmy, to ważna sprawa. Gdy nie możemy sobie pozwolić na normalną stacjonarną rehabilitację, warto sięgnąć po materiały online. Gdy jesteśmy w miarę w dobrej kondycji fizycznej, zajrzyjmy na bardzo popularne strony Ewy Chodakowskiej, Qczaja, czy innych popularnych propagatorów fitness. Gdy zaś mamy duże kłopoty z rehabilitacją, warto nabyć zestawy ćwiczeń video. Bardzo dobre zestawy ćwiczeń usprawniających dla osób o różnej sprawności są na stronie PTSR. Można sobie je zamówić bezpłatnie i wówczas prześlą płytkę CD. Do wyboru są trzy płytki: 1. Jeśli chodzisz, 2. Jeśli siedzisz i 3. Jeśli leżysz. Ćwiczenia pokazują wraz z chorymi na SM rehabilitanci z Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie, ale orientuję się, że wykorzystują je osoby o różnych schorzeniach, bo oprócz ćwiczeń wzmacniających mięśnie, koordynację ruchów są też ogólnie usprawniające. A któż z nas uważa, że ma za bardzo wzmocnione mięśnie?

 

Dieta

 

Właśnie w okresie zamknięcia w domu jednym z postanowień jest „będę zdrowiej się odżywiać”, czasem nawet „schudnę kilka kilogramów”. W sieci dostępnych jest wiele stron o zdrowym odżywianiu a bardziej zainteresowani mogą sięgnąć po płatne kursy o zdrowej diecie i niwelowania powodów bezustannego zajadania. Taki psychologiczno-dietetyczny sposób na zdrowe życie.  Możemy też nauczyć się przy okazji świetnie i zdrowo gotować. Poznać zasady gospodarnego kupowania tylko potrzebnych i dobrych gatunkowo produktów.  Każdy szanujący się bloger ma przynajmniej kilka wpisów na ten temat.

 

Dbanie o siebie

 

Łączy się z dwoma poprzednimi pomysłami, ale różni tym, że nie musimy machać nogą, ani liczyć kalorii, jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to nasz typ kolorystyczny, jaką jesteśmy sylwetką, co jest modne, jakie kosmetyki są obecnie na topie itp. Słowem jest to najprzyjemniejsza część vlogów internetowych. Któż z nas nie lubi ładnie wyglądać? Jest to też najczęściej powtarzana obietnica noworoczna: zadbam o siebie. Blogi lifestylowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i to zarówno damskie (np. lgs, radzka radzi, OSA osobista stylistka, kasia d, MarKa itp.) jak i męskie (np. ekskluzywny menel, Zophia stylistka). Można do nich zaglądać choćby po to, by wiedzieć, jakie ciekawe, przyjazne skórze nowości warte są naszej uwagi.

 

Programy edukacyjne dla rodziców

 

Dorota Zawadzka prowadzi stronę dla rodziców, tłumacząc motywy zachowania dziecka. Bardzo ciekawe są jej filmiki o tym, jak wychować dziecko na radzącego sobie w świecie prawego człowieka. Dorota wyjaśnia też, jak można pomóc obecnie swojemu dziecku, jak je zrozumieć w czasach pandemii i co zrobić, by ze sobą na tych kilkudziesięciu metrach nie tylko teraz wytrzymać. Powiedziała coś, co pomogło licznym znajomym: jeśli nastolatek cię krytykuje, kup sobie prezent, bo to znaczy, że czuje się z tobą bezpiecznie i cię kocha. Fajne, prawda?

Mamologia to strona Aleksandry Bełty-Iwacz, która pokazuje, jak wychować szczęśliwe dziecko. Wiele miejsca poświęca emocjom, które towarzyszą każdemu, ale dorosły jakoś potrafi sobie je wytłumaczyć, natomiast dziecko często nie wie, co czuje, dlaczego tak postępuje. Ola uczy zrozumienia postępowania malucha, tłumaczy, co to jest temperament dziecięcy a rodziców uczy asertywności w stosunku do niektórych zachowań dzieci.

 

Rozwijamy swoje hobby

 

Bardzo wiele nowych filmików na You Tube pojawiło się ostatnio i to nie tylko dla miłośników nauki gry na instrumencie, rysowania portretów, dla pasjonatów starych samochodów i szerzej zabytkowej motoryzacji (wielu panów pokazuje, jak naprawić CZ 350 lub jak uruchomić zardzewiałego malucha). I to jest dobre, gdy chcemy odgracić garaż czy piwnicę i odkrywamy różne archiwalne przedmioty. Zamiast je wyrzucić, możemy uzdatnić i sprzedać na Allegro.

Taki czas jest też dobry dla rękodzielników, którzy wykorzystują go na wymyślenie różnych produktów, zabawek, biżuterii, pokazują, jak naprawić krzesło, zrobić renowację komody po babci, dbać o kwiaty itp. Warto też się czegoś nauczyć, bo może to kiedyś będzie źródło naszego dochodu – wiadomo, pandemia się zakończy i ludzie będą chcieli znowu efektownie wyglądać i wygodnie mieszkać. Tutoriali na zrobienie swetra, broszki, gwiazdki, nawet uszycie spódnicy czy maseczki jest naprawdę ogrom. Gdy mamy talent w rękach, warto go rozwinąć. Nie wiadomo przecież, kiedy nam się takie umiejętności przydadzą. Możemy też kręcić kremy, robić ziołowe płukanki do włosów.

Wszystko zależy od nas! Każdy nosi w sobie pewien potencjał. Warto go rozwinąć a nie siedzieć wyłącznie na dołujących stronach o koronawirusie i wszystkich możliwych ewentualnych klęskach żywiołowych. Zadbajmy o siebie, również duchowo! Będziemy zdrowsi!