27
lis

Czy osoba niepełnosprawna może być pełnowartościowym dobrym pracownikiem?

Czy osoba niepełnosprawna może być pełnowartościowym dobrym pracownikiem?

 

Słuchają państwo pierwszego programu polskiego radia Cztery pory roku 19 minut po godzinie 11:00. Czy osoba niepełnosprawna może być pełnowartościowym dobrym pracownikiem? Czy jej szanse na uzyskanie zatrudnienia są takie same jak szanse osoby zdrowej czy może przeciwnie wciąż mamy do czynienia z dyskryminacją osób niepełnosprawnych i z podziałami społecznymi?… takie pytania zadała sobie Joanna Olszewska, a potem wymyśliła akcję Pracodawca z Sercem.

Zanim opowie Pani słuchaczom co jest istotą tej akcji, na czym ona polega to chciałabym, żebyśmy powiedziały słuchaczom jak brzmią odpowiedzi na postawione przez Panią pytania?

Niepełnosprawność dzisiaj to też możliwości, ponieważ w dobie Internetu osoba niepełnosprawna może pracować bez ograniczeń. Ja od ponad 9 lat zajmuje się pracą z i dla osób z niepełnosprawnością,  pracujących właśnie zdanie. W obecnych czasach mamy możliwość szkoleń zdalnych, jest też możliwość kształcenia się on-line i osoby z niepełnosprawnością wykorzystują to. W tej chwili mamy w swoim zatrudnieniu ponad 50 % osób, które mają wykształcenie wyższe lub licencjackie. Są to osoby doświadczone i świetnie wykształcone. I to obala pierwszy ze stereotypów. Osoba niepełnosprawna może być absolutnie pełnowartościowym dobrym pracownikiem. Dostęp do Internetu umożliwił wielu osobom z niepełnosprawnością pracę, która jest źródłem utrzymania i wpływa też na poczucie własnej wartości. Staram się też uczyć osoby niepełnosprawne takiej świadomości, że mogą być pełnosprawnym pracownikiem pomimo swojej choroby.

Powiedziała Pani od lat Pani współpracuje z osobami niepełnosprawnymi, pracuje na rzecz tego, żeby one mogły uzyskać zatrudnienie, ale zastanawiam się jakich argumentów można użyć w stosunku do takiego pracodawcy?

My wspomagamy pracodawcę. Pracodawca, który zatrudnia więcej niż 25 osób jest zobligowany do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością lub płacenia podatku do PFRON, dlatego uczymy pracodawców i pokazujemy, że możemy pomóc mu zatrudnić taką osobę. Szukamy miejsca  dla takiej osoby w Firmie. Osoby te, ze względu na wykształcenie mogą robić różne rzeczy. Mogą robić bazy danych, mogą być telemarketerem, mogą pracować w szeroko pojętym IT, mogą być grafikiem komputerowym, mogą wspierać dział sprzedaży, reklamy czy marketingu.