Zdarzają się sytuacje w których kandydat podczas rozmowy rekrutacyjnej słyszy pytanie które nie ma nic wspólnego ze stanowiskiem na jakie aplikował, a wręcz nawet nie powinno ono paść z ust rekrutera. 

Na pytania tego typu nie masz obowiązku odpowiadać. 

  1. Czym zajmuje się Pani mąż/ Pana żona, rodzice, itd.?

Pracodawca nie może zadawać Ci pytań czym zajmują się Twoi bliscy. To Ty jesteś kandydatem i jesteś rekrutowany, a nie Twoja rodzina.

  1. Preferencje polityczne, wyznanie, poglądy religijne, pochodzenie rasowe czy etniczne.

To Twoja prywatna sprawa jakiej jesteś wiary, jakie masz poglądy i jakiej jest orientacji seksualnej.

  1. Czy jest Pani w ciąży lub zamierza w najbliższym czasie zajść w ciążę?

Są sytuacje, gdy stanowisko, na które aplikujesz wiąże się z pracą zabronioną kobietom w ciąży, ze względu na wpływ pracy na ich zdrowie. W takiej sytuacji to pytanie może paść. W innym przypadku jest to zakazane. Całkowicie zakazane jest także pytanie o plany posiadania dzieci w przyszłości.

  1. Stan cywilny. Czy ma Pan żonę?

Takie pytanie również nie powinno paść. To czy jesteś singlem, żonaty/zamężna nie powinno interesować rekrutera gdyż nie ma to wpływu na twoje umiejętności i doświadczenie.

  1. Czy był Pan/ Pani karany/karana?

O ile stanowisko nie dotyczy pracy na stanowisku służb mundurowych, ochroniarza czy pracownika przedszkola nie może paść pytanie o Twoją przeszłość kryminalną.

  1. Stan zdrowia

Przebyte choroby nie powinny być tematem dyskusji na rozmowie rekrutacyjnej. Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną ze strony rekrutera czasami może paść pytanie „Z jakiego powodu wystąpiła niepełnosprawność?”. Pada ono po to, aby sprawdzić czy stanowisko pracy jest przystosowane do Twoich potrzeb.

Monika Jura